W trakcie terapii, podczas której pracujemy nad osiągnięciem celów Pacjenta, wdrażane są dodatkowo techniki mindfulness rozwijające umiejętność skupienia uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz. Trening mindfulness zmniejsza niekonstruktywne rozmyślanie o przyszłości, a także zamartwianie się o przyszłość. Mindfulness pomaga uważnie oraz z dystansem obserwować rzeczywistość, swoje myśli i emocje, a dzięki temu podejmować świadome działania zgodne z wyznawanymi wartościami. Zdystansowana świadomość rozwija zdolność radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 30 lat pokazują, że metody oparte o mindfulness mogą być skuteczną terapią leczenia zaburzeń psychicznych. Zaleca się stosowanie uważności przy nawracającej depresji oraz zaburzeniach lękowych. Badania dowodzą, że po 8 tygodniach regularnego treningu mindfulness w mózgu pojawiają się korzystne zmiany funkcjonalne i strukturalne. Podczas każdej sesji odbywa się praktyka uważności z omówieniem. Co więcej, Klient otrzymuje ćwiczenia mindfulness do samodzielnej praktyki między sesjami. Korzyści, jakie płyną z praktykowania uważności: - poprawa samopoczucia psychicznego i fizycznego - zminimalizowanie częstotliwości i intensywności destrukcyjnych lub negatywnych emocji oraz zachowań - poprawa pamięci i koncentracji - poprawa jakości relacji międzyludzkich - poprawa jakości snu
Głównym celem terapii ACT jest rozwijanie u Pacjenta tzw. “elastyczności psychologicznej”, określanej mianem zdolności radzenia sobie z przykrym oraz trudnym wydarzeniem w życiu. Wysoka elastyczność psychologiczna umożliwia funkcjonowanie tu i teraz, w zgodzie ze swoimi wartościami, niezależnie od sytuacji i emocji, jakie mogą się pojawić.
DBT to terapia o naukowo potwierdzonej skuteczności w pracy z osobami z zaburzeniami osobowości. W swojej pracy wykorzystuję elementy terapii DBT oparte na treningu umiejętności tzn. uważności, odporności na stres, efektywności interpersonalnej oraz regulacji emocji.
Terapia schematów służy zidentyfikowaniu niekorzystnych schematów z dzieciństwa, a następnie „uzdrowieniu ich”. Schematy są głównie kształtowane w dzieciństwie w relacjach z najważniejszymi wówczas dla nas osobami. Według Younga (twórcy TS) każdy z nas boryka się ze schematami wyniesionymi z dzieciństwa. Schematy są ważnymi przekonaniami i odczuciami dotyczącymi siebie i otoczenia. Czasami pozostają „uśpione” do czasu, aż jakieś wydarzenie je uaktywni. Jeśli wczesne doświadczenia osoby były destrukcyjne (np. przemoc, zaniedbanie, odrzucenie, brak stawiania granic, brak okazywania uczuć,) to mogły wpłynąć na ukształtowanie się schematów, które nie są funkcjonalne. Celem TS jest zmiana niekorzystnych schematów na zdrowsze i bardziej adaptacyjne w obecnym życiu.
Dialog motywujący jest opartym o współpracę stylem prowadzenia rozmowy. Służy umocnieniu u osoby jej własnej motywacji i zobowiązania do zmiany w atmosferze akceptacji i współczucia.
W celu umówienia wizyty skorzystaj z formularza
kontaktowego lub zadzwoń.